School Directory

2018 - 2019 School Directory

Principal  Vice Principal
Glenn Miller Laurie Fischer


Secretaries
  
Connie Wilhelm
Diane Voisin 
Rene Sachs (Guidance)

Teaching Staff

Lesley Anderson  Math & Science  
Emily Azevedo Math & Business  
Amanda Becker
Religion, Social Science & Geography  Religion/Chaplaincy/Social Sciences Department Head
Nicole Black
Civics/Careers, History & English
 
Sarah Brainard
Science   
Dave Cantlon  Science  Science Department Head 
Paul Charette  Math & Science   
Morgan Cook  Science   
Julianne Dunn  Physical Education, Health & Kinesiology   
Mark Dunn  Physical Education  Physical Education/Extra-Curricular Department Head 
Samantha Easton  Art @ The Heart Online   
Jamie Elphick
Co-op & Experiential Education   
Charlene Fletcher  Math   
Cathy Fritz  English & Religion   
Sarah Gatto  Geography, Law & Religion   
Brianna Gonzalez  French & French Immersion Religion   
Laura Honegger  English   
Nicole Kerslake  English & Religion   
Tom Kittel  Transportation Tech & Co-op   
Brandon Koebel
Math & Yearbook   
Jenn Lang
Religion & English  Special Education Department Head 
Bob Legace  Outdoor Education & GENESIS   
Deb Legace  Religion   
Paulette Lippert  English & Social Sciences   
Donna Logue  Dance, Guitar & Music  Canadian & World Studies/Arts Department Head 
John Markauskas  Science   
Marg Mason
Math   
Emily McCormick  Religion & English   
Mike McCormick  Manufacturing & Technology  Technological/Computer Studies Department Head 
Hilary McGillivray
Core French & French Immersion   
Dave Metcalfe  Woodworking & Construction   
Cathy Muegge  English   
Mike Orr  English   
Jeff Ruttan  Science   
Jamie Smith  History, Geography & Politics   
Darryl Striukas  English  Languages Department Head
Ashley Turcotte  French, History, Geography & Religion   
Mario Turcotte  Co-op & French   
Jen VanDeVyvere  Religion   
Joel VanStraten  Math & Computer Science  Math/Business Department Head 
Andrea Voisin  English   
Kyle Watts History & Religion   
Erica Wilkin History   
Jenny Weber  Drama, Dance, Family Studies & Foods   
Meridith White Science  
Clark Wilkinson  Math & Outdoor Education   
Kathy Young  Physical Education & History   
     
     
Chaplain Instructional Coach  Guidance & Student Services  Student Success Resource 
Deb Legace
Jocelyn Auger  Jayne Slosser  
(
Guidance/Co-op Department Head) 
Christian Hambrock
Jenn Lang
 
Darryl Striukas
John Markauskas  Emily McCormick 
        Cathy Muegge
        Erica Wilkin 

Educational Assistants  Library Technician  Custodial Staff 
Chantal Ackworth  Trixie Wagner  Rod Hudson - Head Custodian I 
Dorothy Biermans                                                            Peter Ferguson - Head Custodian II 
Becky Barclay                                  Rick Begon 
Vicky Huber    Robert Clark 
Trish Nichols    Joan MacDonald 
Blair Pollock
  Chris Stanislow 
Michelle Walker    Leigh Wiseman 
Marj Weiler    Doug Zettler 

Social Worker  Child & Youth Worker Mental Health Nurse  OPP Liaison Officer 
Jennifer Kirby  Jackie Shields  Jenny Chreptyk Adam Janes 
  Tabitha Howe    Kerry Hall 


Email Address:    firstname_lastname@bgcdsb.org

Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 West Corporation. All rights reserved.