Boys' Volleyball

2017 Catholic Volleyball Tournament

Catholic VBall Tourney

Download Full Schedule

@ SACRED HEART HIGH SCHOOL

@ WALKERTON  DISTRICT COMMUNITY SCHOOL

Sacred Pool

Heart Pool

Red Pool

White Pool

John Paul II, London

Our Lady of Mnt. Carmel

Sacred Heart 1

St. Anne

Michael Power/St. Joseph

Sacred Heart 2

St. Thomas Aquinas

St. Theresa of Lisieuz

Mother Teresa

Regina Mundi

St. Michael

Walkerton

St. Joan of Arc

St. John Paul II, Toronto

St. Mary, Owen Sound

St. Mary, Woodstock

 

Thursday, October 12

Each match today is 3 sets to 25 points with a cap at 27.  All sets begin at 5-5.

All matches will move ahead of schedule when possible. Be ready to play once your court becomes available.

5-5 warm for first matches only.

 

LOCATION #1 @ SACRED HEART HIGH SCHOOL

450 Robinson Street, Walkerton

SACRED POOL

HEART POOL

John Paul II, London (JPL)

Michael Power/St. Joseph (MP/J)

Our Lady of Mount Carmel (OLMC)

Sacred Heart 2 (SH2)

Sacred Heart 1 (SH1)

St. Thomas Aquinas (STA)

St. Anne (ANNE)

St. Theresa of Lisieux (STL)

 

Court A

 

 

Court B

10:00am

SH1 vs. OLMC

 

10:00am

ANNE vs. JPL

11:00

SH2 vs. MP/J

 

11:00

STA vs. STL

12:00

SH1 vs. JPL

 

12:00

ANNE vs. OLMC

1:00

Referee Lunch

 

1:00

Referee Lunch

1:20

SH2 vs. STA

 

1:20

MP/J vs. STL

2:20

SH1 vs. ANNE

 

2:20

JPL vs. OLMC

3:20

SH2 vs. STL

 

3:20

MP/J vs. STA

 

LOCATION #2 @ Walkerton District Community School

1320 Yonge St. S, Walkerton

RED POOL

WHITE POOL

Mother Teresa (MT)

St. Joan of Arc (JoA)

Regina Mundi (RM)

St. John Paul II, Toronto (JPT)

St. Michael, Stratford (SMS)

St. Mary, Owen Sound (SMOS)

Walkerton (WALK)

St. Mary, Woodstock (SMW)

 

Court C

 

 

Court D

10:00am

WALK vs. RM

 

10:00am

SMS vs. MT

11:00

JoA vs. SMOS

 

11:00

JPT vs. SMW

12:00

WALK vs. SMS

 

12:00

RM vs. MT

1:00

Referee Lunch

 

1:00

Referee Lunch

1:20

JoA vs. JPT

 

1:20

SMOS vs. SMW

2:20

WALK vs. MT

 

2:20

RM vs. SMS

3:20

JoA vs. SMW

 

3:20

JPT vs. SMOS

 

Teams will be awarded 1 Point per set victory for Pool Standings on Thursday.

(Example: If a team wins 7 of their 9 sets, they earn 7 points)

Teams will be ranked 1-4 in their individual pools and then participate in another round robin on Friday, before playoffs.

Top 2 teams in each pool will play in the “A” Division at Sacred Heart HS on Friday.

Bottom 2 teams in each pool will play in the “B” Division at Walkerton DCS on Friday.

 



Friday, October 13 @ Sacred Heart HS

Each round robin match today is 2 sets to 25 points with a cap at 27.  All sets begin at 0-0.

All games will begin 10 minutes after the last game, if ahead of schedule.

A1 DIVISION

A2 DIVISION

1ST in SACRED

1st in HEART

2nd in HEART

2nd in SACRED

1st in RED

1st in WHITE

2nd in WHITE

2nd in RED

 

“A” Pools @ Sacred Heart High School

Court A (A1 Division)

 

 

Court B (A2 Division)

8:30

1st  SACRED  v 2nd HEART

 

 

 

8:30

1st HEART v 2nd SACRED

9:20

1st RED v 2nd  WHITE

 

 

 

9:20

1ST WHITE v 2ND RED

10:10

1st SACRED  v 1s t RED

 

 

 

10:10

1st  HEART v 1st  WHITE

11:00

2nd  HEART v 2nd WHITE

 

 

 

11:00

2nd  SACRED v 2nd RED

11:50

1st SACRED v 2nd WHITE

 

 

 

11:50

1st HEART v 2nd  RED

12:40

2nd HEART v 1st RED

 

 

 

12:40

2nd  SACRED v 1st  WHITE

 

1:30

Common Lunch/Break

 

Playoff Round @ Sacred Heart High School

Each playoff match is best two of three, Cap at 27. Final set to 15, with no cap.

Court A

 

 

Court B

1:50

1st A1 v 4th A2 (Q1)

 

 

 

1:50

1st A2 v 4th A1 (Q2)

2:50

2nd A1 v 3rd A2 (Q3)

 

 

 

2:50

2nd A2 v 3rd A1 (Q4)

3:50

Q1 Winner v Q4 Winner (S1)

 

 

 

3:50

Q2 Winner v Q3 Winner (S2)

4:50

S1 Winner v S2 Winner (Final)

 

 

 

4:50

S1 Loser v S2 Loser (3rd place)

 

 

Friday, October 13 @ Walkerton District CS

Each round robin match today is 2 sets to 25 points with a cap at 27.  All sets begin at 0-0.

All games will begin 10 minutes after the last game, if ahead of schedule.

B1 DIVISION

B2 DIVISION

3rd in SACRED

3rd in HEART

4th in HEART

4th in SACRED

3rd in RED

3rd  in WHITE

4th in WHITE

4th in RED

 

“B” Division @ Walkerton DCS

Court C (B1 Division)

 

 

Court D (B2 Division)

8:30

3rd SACRED v 4th HEART

 

 

 

8:30

3rd  HEARTv 4th SACRED

9:20

3rd RED v 4th WHITE

 

 

 

9:20

3rd WHITE v 4th RED

10:10

3rd SACRED v 3rd RED

 

 

 

10:10

3rd  HEARTv 3rd WHITE

11:00

4th HEART v 4th WHITE

 

 

 

11:00

4th SACRED v 4th RED

11:50

3rd SACRED v 4th WHITE

 

 

 

11:50

3rd HEART v 4th RED

12:40

4th HEART v 3rd RED

 

 

 

12:40

4th SACRED v 3rd WHITE

Top two teams move on to the play off round

1:30

Common Lunch/Break

 

Playoff Round @ Walkerton DCS

Each playoff match is best two of three to 25 points with a cap at 27.  Final set to 15 with no cap.

Court C

 

 

Court D

1:50

Championship Semifinal BA1 v BB2 (F1)

 

 

 

1:50

Championship Semifinal BB1 v BA2

(F2)

2:50

B Division Championship (F1 v F2)

 

 

 

2:50

Loser (F1) v Loser (F2)

 



2014 Senior Boys Volleyball


VBall

Congratulations to the Sr. Boys Volleyball Team
CWOSSA CHAMPS!

Follow their action at OFSAA in Dryden, Ontario!


Link to Schedule, Results, Webcast and more
The Lads are seeded 4th
Download the Official Schedule

The boys won their first match against Midland SS 2 sets to 0
Also won against Milton DHS 2 sets to 1 - great fortitude guys!
Defeated Dryden HS sets to 0 
Advance as #1 seed from Pool D

Play against l'Esc L'Escale @ 6:00ET for Quarterfinals
Crusaders lose a tough 5 set match to bow out in the Quarters
Top 8 in the province guys ... well done!

They are live webcasted as well! Follow the link above 

CWOSSA Champs!

CWOSSA Champs B Vball




jb_vball11
jb_vball11_play



Boys' Volleyball


          Junior Boys' Volleyball 
                   2009- 2010
                 Coach: Mrs. Dunn
Colin Black             Josh Busby
Wendel Cameron    Wes Cameron
Eric Elliott               Naythan Ever-Gebhardt
Joseph Finnie          Kurtis Inglis
Brendan King          Morgan MaBurney-McGeachie
Zach Pettelplace      Justin Reinhart
Patrick Walsh          Eric Zettler



           Senior Boys' Volleyball
                   2009- 2010
               Coach: Mr. Dunn
Malcolm Black        Derrick Browning
Ben Carroll            Ian Eckensweiler
Sam Eckert           Brandon Finnie
Tony Howe           Riley Knox
Brock Mount          Nathan O'Hagan
Ryan Small            Mark Wilhelm




Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.