School Directory

2019 - 2020 School Directory

Principal  Vice Principal
Glenn Miller Laurie Fischer

Secretaries  
Connie Wilhelm
Diane Voisin
Monica Dietrich 
Rene Sachs (Guidance)

Teaching Staff

Lesley Anderson  Math  
Emily Azevedo Math, Business & Accounting  
Amanda Becker
Religion, Social Science & Geography  Religion/Chaplaincy/Social Sciences Department Head
Nicole Black
History, English & Law
 
Laura Blackwell Math  
Sarah Brainard
Science   
Paul Charette  Math & Science   
Julianne Dunn  Physical Education & Science   
Mark Dunn  Physical Education  Physical Education/Extra-Curricular Department Head 
Samantha Easton  Art @ The Heart Online   
Jamie Elphick
Co-op & Science   
Charlene Fletcher  Math   
Cathy Fritz  English & Religion   
Sarah Gatto  Geography, Law & Religion   
Brianna Gonzalez  French Immersion & Civics/Careers  
Christian Hambrock History  
Nicole Kerslake  English & Religion   
Tom Kittel  Transportation Tech & Integrated Tech  
Jenn Lang
Religion Special Education Department Head 
Bob Legace  Physical Education, History & GENESIS   
Deb Legace  Religion   
Paulette Lippert  English, Religion & Social Sciences   
Donna Logue  Dance, Music & Drama  Canadian & World Studies/Arts Department Head 
John Markauskas  Science   
Emily McCormick  English   
Mike McCormick  Manufacturing & Technology  Technological/Computer Studies Department Head 
Hilary McGillivray
Core French & French Immersion  Languages Department Head 
Dave Metcalfe  Woodworking & Construction   
Cathy Muegge  English   
Rachel Rath Math & Yearbook  
Gillian Russel  Visual & Media Arts   
Rachel Schuett  English, Religion & Dance  
Jayne Slosser  Biology  Guidance/Co-op Department Head
Jamie Smith
Geography & Civics/Careers    
Darryl Striukas  English & Specialist High Skills Major 
Ashley Turcotte  French, History, Religion & Co-op   
Mario Turcotte  French & Co-op  
Jen VanDeVyvere  Religion & English  
Joel VanStraten  Math & Computer Science  Math & Business Department Head 
Andrea Voisin  English   
Kristina Watson Foods, Hospitality, Tourism & Art  
Jenny Weber
Drama, Dance, Family Studies & Foods
 
Meridith White  Science  Science Department Head 
Erica Wilkin
History
 
Clark Wilkinson  Math, Outdoor Education & GENESIS  
Kathy Young  Physical Education & History   
     
      
Chaplain Instructional Coach  Guidance & Student Services  Student Success Resource 
Deb Legace
Brandon Koebel  Jayne Slosser  
Christian Hambrock
Jenn Lang
 
Darryl Striukas
Cathy Muegge 
        Jenny Weber
        Erica Wilkin 

Educational Assistants  Library Technician  Custodial Staff 
Dorothy Biermans
Trixie Wagner  Rod Hudson - Head Custodian I 
Becky Barclay                                                            Peter Ferguson - Head Custodian II 
Vicky Huber                                  Rick Begon 
Trish Nichols    Bob Clark 
Blair Pollock    Joan McDonald 
Michelle Walker
  Chris Stanislow 
Marj Weiler    Leigh Wiseman 
    Doug Zettler 

Social Worker  Youth Worker Mental Health Nurse  OPP Liaison Officer 
Jennifer Kirby  Jackie Shields  Jenny Chreptyk Adam Janes 
  Tabitha Howe    Mark Merritt 


Email Address:    firstname_lastname@bgcdsb.org

Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 Intrado Corporation. All rights reserved.