About Us » Staff Directory

Staff Directory


Principal 

Vice Principal

Glenn Miller

Mark Dunn

 

Secretaries  

Tamra Goetz

Diane Voisin

Amber Metcalfe (Guidance)

Teaching Staff

Amanda Becker

Religion & Geography

Religion/Chaplaincy/Social Sciences Department Head

Nicole Black

Drama, English & Law

 

Laura Blackwell

Math

 

Ryan Blair

Physical & Health Education

 

Sarah Brainard

Science 

 

Laura Comrie 

English 

 

Julianne Dunn 

Physical & Health Education

Physical Education/Extra-Curricular Department Head

Samantha Easton

Art @ The Heart Online 

 

Jamie Elphick 

Cooperative Education

 

Courtney Farrow

English & Social Sciences 

 

Charlene Fletcher 

Math 

 

Cathy Fritz 

English & Religion 

 

Brad Gaasenbeek

Geography & Religion

 

Sarah Gatto 

Geography, Law & Religion 

 

Brianna Gonzalez 

French

 

Laura Honegger

English

 

Emma Illerbrunn

Math 

 

Nicole Kerslake 

English & Religion 

 

Tom Kittel 

Transportation Tech & Integrated Tech

 

Matt Kussmann 

Mathematics & Business

 

Bob Legace

Co-op, History & GENESIS 

 

Deb Legace  

Religion  

 

Maria Lowerison

French

 

Emily McCormick  

English  

 

Mike McCormick 

Manufacturing & Technology 

Technological/Computer Studies Department Head 

Hilary McGillivray

Core French & French Immersion 

Languages Department Head  

Dave Metcalfe 

Woodworking & Construction

 

Rachel Rath

Math 

 

Matt Schuett

Music & History

 

Rachel Schuett 

English & Dance

Canada & World Studies/Arts Department Head 

Jamie Smith 

Geography & Civics/Careers

 

Lauren Towne

Science

 

Ashley Turcotte

French, History & Co-op 

 

Jen VanDeVyvere

Religion

 

Joel VanStraten  

Math, Business & Computer Science 

Math & Business Department Head 

Andrea Voisin 

English 

 

Kristina Watson 

Foods, Hospitality, Tourism & Yearbook

 

Meridith White

Science  

Science Department Head  

Clark Wilkinson 

Math, Outdoor Education & GENESIS

 

Carolyn Windsor

Science 

 

Kathy Young 

Physical Education & History 

 
   

 

   

 


Chaplain

Instructional Coach 

Guidance & Student Services 

Student Success

Resource 

Deb Legace

Brandon Koebel 

Jayne Slosser 

Guidance/Co-op Department Head

Christian Hambrock

Jenn Lang

Special Ed. Department Head

 

 

Darryl Striukas

Lesley Anderson

Cathy Muegge 

 

 

 

 

Emily McCormick

 

 

 

 

 

 

Educational Assistants 

Library Technician 

Custodial Staff 

Becky Barclay

Trixie Wagner 

Rod Hudson - Head Custodian I 

Shirley Bushell   

                                                      

TBD - Head Custodian II 

Vicky Huber                             

 

Rick Begon 

Trish Nichols  

 

Bob Clark 

Blair Pollock

 

Joan McDonald 

Scott Rusnak

 

Chris Stanislow 

Michelle Walker

 

Leigh Wiseman 

Marj Weiler 

 

Doug Zettler 

Norma Zettler 

 

 

 

Social Worker 

Youth Worker

Mental Health Nurse 

OPP Liaison Officer 

Jennifer Kirby 

Jackie Shields 

Jenny Chreptyk

Adam Janes 

 

Tabitha Howe 

 

Mark Merritt